Facebook Open House İstanbul Etkinliği

Facebook Open House etkinliğine Türkiye’deki en büyük birkaç reklamverenden biri olan Teknasyon Yazılımı temsilen katıldım. Facebook’un 2016 yılı boyunca yaptığı en büyük ve en geniş kapsamlı etkinlikti.

Sabah kahvaltı ile başlayıp gün boyu süren etkinlikte Facebook’un 2017 vizyonunu Türkiye direktörü Derya Matraş ve global direktörlerinden dinledik. Facebook’ın Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu pazarlama yöneticisi, Instagram’ın iş geliştirmesinden ve Facebook’taki ölçümlemeden sorumlu yöneticiler sunumlarını yaptılar.

İşim gereği Facebook benim için iletişim aracının ötesinde reklam platformu ve para kazanma aracı. Dijital pazarlama uzmanı olarak dijitalin birçok alanında hizmet verdim ama şu anda hayatımı Facebook reklamlarını yöneterek kazanıyorum ve Facebook’un gözümdeki hayatımdaki yeri büyük çoğunlukla finansal bir boyutta.

Etkinlikte yapılan sunumların bir kısmı bana Facebook’un maddi gelir dışında insanların iletişim deneyimini geliştirerek katkı sağladığını da hatırlatmış oldu diyebilirim. Gerçekten reklam platformu olması dışında Facebook, Instagram ve Whatsapp hayatımızı oldukça değiştiriyor hem de dünyanın her noktasına ücretsiz internet bağlantısı ulaştırma gibi ilk adımda gelir hedefi olmayan katkılar sağlıyor. Fakat gün içinde sürekli reklam yönetimi ve bütçe kontrolü yaptığınızda Facebook gözünüzde borsa ekranından farksız bir hal alıyor.

2017’de Facebook Reklam Maliyetleri Artabilir

Türkiye nüfusu ve internet kullanıcı sayısının %90’dan fazlası Facebook kullanıyor. Bu sebeple Türkiye, kullanıcı sayısının ötesinde Facebook kullanım oranıyla diğer tüm ülkelerden başka bir noktada bulunuyor. 2016 yılında Facebook biz reklamverenlere destek sunan ekibini oldukça genişletmiş ve 2017’de de Türkiye’de daha geniş bir yapılanma ile çalışılacakmış. Reklamveren sayısını daha da artırmayı istediklerini gördüm. Bu benim aklıma direkt rekabetin nasıl artacağı ve reklam maliyetlerinin ne şekilde değişeceğini getirdi. Evet sihirli küreme baktığımda daha yüksek reklam maliyetleri görüyorum :/

Etkinliğin son bölümünde sektörlere özel oturumlar gerçekleşti. Tüm katılımcılar kendi sektörüne özel Facebook reklam yönetimi ve analizi konusunda uzmanlarından bilgi alma şansına sahip oldu. Teknasyon’daki yönettiğimiz reklamlar oturumlara konu olan sektörlerle tam olarak örtüşmüyor olsa da en yakın olan perakende oturumuna katıldım.

Facebook ve Instagram Desteği için Artık Pazarlama Ekibi Destek Verecek
Facebook sayfaları ve Instagram ile ilgili yardım talepleri eskiden Facebook Business ekibi tarafından veriliyordu. Şimdi bu konuda da bir değişiklik gerçekleşti.  Artık Facebook sayfa yönetimi ve Instagram ile ilgili yardım talepleri de Global Marketing Solutions ekibi tarafından verilecek.

Şahsen ben zaten taleplerimi karma olarak iletişime geçebildiğim tüm kişilere aktarıyordum ? Her ne kadar yavaş ve çok mükemmel bir şekilde olmasa da bir şekilde çözüme kavuşturuyorduk. Bu yeni yapılanma ile daha hızlı ve etkili bir şekilde sorunlara çözüm bulunacağımı umuyorum.

Alırım bi #like ınızı 🙂 #sosyalmedya #socialmedia

Yılmaz Barış (@yilmazbaris)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

Comments 0

Bir cevap yazın