Sertifikalı Google Adwords Uzmanı Olmak

Google Adwords sertifikalarına sahip olan bir Google Adwords Uzmanı olarak müşterilerinize ya da işverenlerine karşı bilgi seviyenizi belgeleyebilir ve daha güvenli bir duruş sergileyebilirsiniz. Çünkü bu alandaki bilgi seviyeniz bizzat Google tarafından tescil(!) edilmiştir.

Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak isteyenlere Google Partners eğitimlerine katılmalarını ve bu sertifikaları almalarını tavsiye ediyorum fakat şu noktayı da belirtmeden geçmek istemiyorum. Google Adwords sertifikaları bu alanda gerekli olan minimum bilgi seviyesini aşmış olduğunuzu gösterir fakat deneyimli bir uzman olmak apayrı bir konudur.

Google Partners Eğitimleri

 

Teorik bilgileri okuyarak, sınav dökümanlarına çalışarak gerçek Adwords panelinde hiç çalışmadan bile bu sertifikasyonları alabilme şansınız var ve hatta alanları da gördüm. Ya da farklı şekilde ciddi düzeyde Adwords hesapları yönetmesine rağmen sınavda şansı düzgün gitmeyen bazı arkadaşlar için de yardımcı oldum.

Toparlayacak olursam yeni başlayan arkadaşlar Adwords eğitimlerine katılıp bu sertifikaları almaları önemli. Kariyer basamaklarında ilk bir iki basamağı bu sertifikaları alarak kolayca çıkabilirler. Daha fazlası için gereken şey ise deneyim kazanmak. Zamanla farklı alanlarda hizmet veren müşteriler için değişik amaçlarda kampanyalar yönettikçe Adwords’te uzmanlıklarını geliştireceklerdir.

Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

Google AdWords Sertifikası sahibi olmak için Google Reklamcılığı Temelleri üzerine, İleri Düzey Arama Ağı,  İleri Düzey Görüntülü Reklamcılık, Mobil Reklamcılık veya Video Reklamcılığı sınavlarından birini geçmeniz gerekir. Google Analytics için tek sertifika sınavında başarılı olmanız yeterlidir.

Google Reklamcılığı Temelleri

Hesap kurulumu, kampanya oluşturma, reklam türleri ve kurallar, dönüşümler, teklif ve bütçe yönetimi, görüntülü reklamlar temelleri.

İleri Düzey Arama Ağı

Reklam türleri ve kuralları, kampanya stratejileri, gelişmiş kelime ve yerleşim hedeflemeleri, araçlar, teklif ve bütçe stratejileri ile kampanya optimizasyonu.

İleri Düzey Görüntülü Reklam Ağı

Google Görüntülü Reklam Ağı nedir, nasıl kullanılır. Temel ölçümleme, optimizasyon teknikleri, yararlı araçlar ve önemli ipuçları.

Video Reklamcılığı

YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı’nda video reklam yayınlama, takip ve ölçümleme, TrueView Reklam Biçimleri.

Mobil Reklamcılık

Google Mobil reklamlarına genel bakış, mobil reklam biçimleri, teklif verme ve hedefleme, ölçüm ve optimizasyon.

Alışveriş Reklamcılığı

Bu eğitim, e-ticaret işletmeleri için performansa yönelik stratejileri de doğru değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Google Analytics

Web analitiği ve Google Analytics kullanımı için planlama ve ilkeler, uygulamalar, veri toplama, yapılandırma, raporlar, dönüşüm ve ilişkilendirme metodları.

Google Partners Eğitim Takvimi: Adwords & Analytics

2017 yılındaki Google Partners eğitim takvimine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Eğitimlere başvurmak için Google Partners programına üye olmalısınız.
 

Google Partner Rozeti Almak İçin Gerekenler

Google sertifikaları bireysel olarak alınırken Google Partner Rozetini ise ajanslar kurum olarak alabiliyor. Google Partner rozeti almak için son 3 ayda 10.000$ hesap harcaması yapmak, ajans bünyesindeki bir çalışanın Reklamcılığın Temelleri sınavını ve beraberinde ileri düzey sınavlardan birini geçmiş olması gerekiyor.
Google Partner rozetine sahip ajansların çoğalmasından sonra daha büyük çapta çalışan ajansları ayıran Premier Partner rozeti de sisteme dahil edildi. Böylece daha büyük harcamalara ulaşan ajanslar için daha fazla eğitim ve promosyon ayrıcalığı sunuluyor ve Partner ajanslar kendilerini geliştirmeleri için teşvik ediliyor.

Google Partner ve Google Premier Partner Ajanslar

 

 

Partner ve Premier Partner rozetlerine sahip ajanslar arasındaki tek farkın harcama tutarı olduğunu söylesek yanlış olmaz. Müşterileri firmalar için de tercih yapacakları zaman ikisi arasında ciddi bir fark bulamayacaklardır. Sadece çok yüksek bir bütçeye sahipseniz yüksek bütçe deneyimli ajansı tercih etmek isteyebilirsiniz. Kısaca rozet gereksinimlerine ve aralarındaki farklara bir bakalım:

ÖLÇÜTLER PARTNER ROZETİ PREMİER PARTNER ROZETİ
Şirket profili Şirketinizin Google İş Ortağı Arama’da gösterilmesi için gerekli bilgileri sunmak üzere bir Partners şirket profili oluşturun ve gerekli bilgileri girin. Şirketinizin Google İş Ortağı Arama’da gösterilmesi için gerekli bilgileri sunmak üzere bir Partners şirket profili oluşturun ve gerekli bilgileri girin.
Sertifikasyon Çalışanların AdWords ürünleriyle ilgili ileri düzey kavramlara hakim olduğunu göstermek için şirket profiliyle ilişkili 1 kişinin AdWords’de sertifika almasını sağlayın. Çalışanların AdWords ürünleriyle ilgili ileri düzey kavramlara hakim olduğunu göstermek için şirket profiliyle ilişkili 2 kişinin AdWords’de sertifika almasını sağlayın.
Harcama Şirketinizin sağlıklı bir etkinlik düzeyine sahip olduğunu göstermek için yönettiğiniz hesaplarda 90 günde 10.000 ABD doları harcama koşulunuyerine getirin. Şirketinizin sağlıklı bir etkinlik düzeyine sahip olduğunu göstermek için yönettiğiniz hesaplarda daha yüksek tutarda harcama koşulunu karşılayın.
Şirket performansı Toplam AdWords gelirlerinde ve büyümede sağlam sonuçlar elde edin, müşteri tabanınızı koruyup daha da genişleterek performans koşulunu karşılayın. Toplam AdWords gelirlerinde ve büyümede sağlam sonuçlar elde edin, müşteri tabanınızı koruyup daha da genişleterek performans koşulunu karşılayın.

Guru Akademi Eğitimleri

Google Partners Guru Akademi Premier ajansların ileri düzey eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, gelişimini desteklemek ve güncel kalmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

Google Partners Guru Akademi eğitimlerine yalnızca Premier Rozet sahibi ajanslarımızı katılabiliyor ve davet esası ile kayıt olunabilir. Başvuru formu vb. bulunmuyor. Ayrıca her ajanstan yalnızca 1 Guru adayı eğitimlere katılabiliyor.

Guru Akademi;

  • Özel hazırlanmış müfredat ile büyüme vizyonuna sahip yüksek performanslı ajanslarda tüm Google reklam çözümleri konusunda bir uzman “Guru” yetiştirmeyi hedefler.
  • Alanında uzman eğitmenler Google ekibi ile birlikte eğitim içeriği ve yöntemlerini, Guru’lara tam donanım sağlayacak şekilde hazırlanması konusunda özel olarak çalışmıştır.
  • Eğitimin başarısının ölçümlenmesi Guru’lara eğitim öncesi ve sonrası iletecek quizler ile sağlanır.

Adwords Satış Eğitimleri

Adwords kullanımı gün geçtikçe artarken doğru müşterilere ulaşmak, yeni müşteriler kazanmak ve sektördeki rekabette ön plana çıkmak zorlaşıyor. AdWords Satış Eğitimleri ile tüm Rozetli iş ortağı olan ajansların  AdWords satış teknikleri konusunda da uzmanlaşması hedefleniyor. Yıl boyunca 4 modül halinde düzenli olarak gerçekleştirilen eğitimlere tüm Rozetli iş ortakları katılabiliyor.
Bireysel katılım ve rozet sahibi olmayan ajansların katılımına ise açık değil.

Mobile Labs

Dünyadaki mobil internet kullanıcı sayısı 2 milyardan fazla ve gitgide masaüstü kullanıcılarının sayısını aşarak hızla artmaya devam ediyor. Google bu nedenle mobile özel bir önem veriyor.

Mobile Labs kapsamındaki mobil sertifikasyon eğitimi ve kullanıcı deneyimi uygulaması ile ajanslar mobilin artan önemini daha iyi kavrayarak ve mobil konusunda uzman olmak için destekleniyor. Mobile Labs her ayın ilk Cuma günü tüm Rozetli Google Partner ajanslarına açık olarak gerçekleştiriliyor.

Google Dome İstanbul

Google Partner eğitimleri, Kağıthane’de Sanayi Mahallesi durağının aşağısındaki bulunana Google Dome ofisinde gerçekleşmektedir.

 

Comments 0

Bir cevap yazın