Dijital Pazarlama Nedir?

dijital pazarlama nedir

Dijital pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin internet kanalları ve dijital reklam mecraları üzerinden yapılan bölümüdür.

Dijital pazarlama nedir sorusunun cevabını internette aradığınızda genel olarak online reklam faaliyetleri ile sınırlı kalan, literatüre girmemiş tanımlar görürsünüz. Fakat dijital pazarlama, reklam faaliyetlerini kapsarken daha fazlasını da içeren bir kavramdır. Dijital pazarlama nedir sorusuna cevap için öncelikle pazarlamanın tanımına bakmak gerek.

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, kişilerin ve örgütlerin, amaçlarına uygun şekilde değişimi (mübadeleyi) sağlamak üzere; ürünlerin, hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılması, fiyatlandırılması, dağıtımı ve tutundurma çabalarının planlanması ve uygulanması sürecidir. *

Gördüğünüz gibi fikir, fiyatlandırma, dağıtım ve daha fazlası olan pazarlama sürecinin dijital ayağı da “online reklam” faaliyetlerinin ötesindedir. Açık konuşmak gerekirse “dijital pazarlama = pazarlama” şeklinde düşünmek gerekmektedir. Başarılı bir dijital pazarlama çalışması için klasik pazarlama basamakları, usul ve yöntemleri çalıştırılmalıdır.

Dijital pazarlama şu an için pazarlamanın bir bölümünü oluşturuyor olsa da gelecekte mecraların gitgide dijitale kayacağını ve dijital pazarlama kavramının pazarlama içinde eriyeceğini söylemek yanlış olmasa gerek.

Dijital pazarlamacılar mutlaka “pazarlama” öğrenmeli ve terminolojisine hakim olmalı, pazarlama uzmanları da dijital platformların sistematiğini öğrenmeli ve hakim olmalıdır. Aksi taktirde “eksik” kalacaklardır.

1 Comment

Bir cevap yazın