Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur konusunda bir çok soru alıyorum. Özellikle dijital pazarlama eğitimi için kurs ve diğer eğitim merkezlerine katılma konusunda soru soranlar oluyor.

Dünya genelinde sosyal medya ve internet kullanımının artması, dijital pazarlamanın önemini artırdı. Son yıllarda bütün firmalar müşterilerine dijital ortamlarda ulaşmak ve ürünlerini hedef kitlesine ulaştırmak istiyor. Bu durumda dijital pazarlama uzmanı mesleği yaygınlaştı ve önem kazandı. Büyük küçük her firma, dijital pazarlama konusunda uzmanlaşmış kişilerle çalışmak istiyor. Bu sebeple dijital pazarlama uzmanı olmak çok mantıklı bir tercih haline geldi. Peki dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur? Bir kişi dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsa ne yapmalıdır? Bu yazıda bu soruların cevabını vermeye çalışalım.

İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak için öncelikle bu alana ilgi duymak gerek. İlginizi çekmeyen ve sevemediğiniz diğer konularda olduğu gibi bu alanda diğer avantajlarından dolayı tercih yapmak doğru olmayacağını kendiniz de öngörebilirsiniz. Sosyal medya mecralarına, dijital gelişmelere, “pazarlama” ile ilgili konulara merakınız varsa siz de dijital pazarlama uzmanı olmayı düşünebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Uzmanında Olması Gereken 3 Özellik

Bu tamamen kişisel görüşüm olmakla birlikte bence iyi bir dijital pazarlama uzmanının şu 3 özelliğe sahip olması gereklidir.

1) Dijitali bilmek
Dijital pazarlamanın pazarlama kısmı ve teknik kısmı olarak iki ayağı vardır diyebiliriz. Geneleksel pazarlamacıların dijital tarafta en eksik kaldıkları nokta da bu dijital teknik olduğunu söylesek yanlış olmaz. Teknik alana tamamen hakim olmanız mümkün olmasa bile bir çok konunun genel mantığı hakkında bir genel kültür bilgisi olması gereklidir. İnternet siteleri nasıl çalışır, programlama ve tasarım programları nelerdir, hangi mantıkla çalışır, genel olarak neler yapılabilir neler yapılamaz vb.. Dijital pazarlama kampanyalarında kullanmanız gerekecek ve kendiniz yapmıyor olsanız da yaptıracağınız kişiye brief verebilecek seviyede diğer konularda bilgi sahibi olmanız gerekir.
2) Araştırmacı olmak
Sürekli gelişen ve değişen bir alanda her şeyi bilmek mümkün değil. Hatta bu yüzden kimilerinin dijital pazarlamanın/ sosyal medyanın “uzmanı” olunamayacağı şeklinde bir görüşü de mevcuttur. Her şeyi bilemiyor olsak da her şeyi bulabiliyor olmamız mümkün. Bu da iyi bir araştırmacı olmayı, neyi nerede nasıl bulabileceğimizi de deneyimleyerek öğrenmeyi gerektirir. Bu konuda ilk maddede bahsettiğimiz “dijitali bilmek” ve kaynakların genişliği açısından temel ingilizce bilgisi yardımcı olacaktır.
3) Pazarlama konusunda bilgi sahibi olmak
“Dijital pazarlama nedir” yazısında da bahsettiğim üzere bu alanı pazarlamanın bir parçası olarak kabul etmek ve teorik pazarlama bilgisine de sahip olmak gerçek bir dijital pazarlamacı olmanız için gereklidir. Dijitali bilmeniz nasıl yapacağınızı bilmenizi sağlarken pazarlama bilginiz neyi neden yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlayacaktır.

Peki nereden başlamalısınız?

Günümüzde birçok dijital pazarlama uzmanı, bu işin eğitimini alarak ve sertifika edinerek başlamaktadır. Dijital pazarlama eğitimleri giriş seviyesinde dijital pazarlama konusunda kişiye bilgiler vermektedir. Dijital pazarlama eğitimi almak sizi dijital pazarlama uzmanı yapmasa da sağlayacağı etiket ile bu alanda bir işe junior seviyesinde giriş yapmanıza yardımcı olacaktır.
Ya da imkan bulmanız halinde “iyi bir ajansta” ya da “iyi bir dijital pazarlama departmanı” olan bir kurumda stajyer olarak başlamak da sizin için hızlı etkili bir eğitim olacak ve kurslarda alamayacağınız bir deneyim de kazandıracaktır. Bu konu staj yapacağınız yerin size ne katacağına göre değişeceğini de belirtmek gerekir.

Dijital pazarlama eğitimi üzerine ek olarak, kişinin kendini geliştirmesi ve dijital pazarlama sektörünü takip etmesi gerekmektedir. Sürekli kendine bir şeyler katmaya çalışan kişiler her zaman firmaların dikkatini çekmektedir. Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen kişinin, sosyal medya konusunda bilgi sahibi olması, yaratıcı düşünebilmesi, strateji geliştirebilmesi, sorunlara pratik çözümlere getirebilmesi gerekmektedir. Hem eğitim alan hem de kendini geliştiren kişiler dijital pazarlama uzmanı olarak kariyer yapabilir.

Comments 0

Bir cevap yazın