Website İçeriği Nasıl Yazılır?

Website içeriği firmalar için dijital dünyada müşterileri ile temasa geçebilecekleri en önemli kanalların başında geliyor.

Websitesi ürünlerin ve firmanın tanıtıldığı, satış yapılan ya da satışa yönlendirme gibi önemli görevleri yapan bu yüzden de hem görsel hem de metin içerikleri konusunda özenli olunması gereken bir kanal.

Maalesef birçok firmanın internet sitesi, yanlış kurgulandığı ve içerikleri yetersiz/hatalı eklendiği için fayda sağlamaktan uzak. Bu hataya düşmemeniz için izlemeniz gereken yol ise basit. Gelin 4 maddede inceleyelim.

Website İçeriği Nasıl Yazılır?

Website İçeriği Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  1. Websitesini kurgularken firma tarafında uzman, firmayı ve ürünleri tanıyan bir müşteri çalışanı web tasarım ajansına ya da çalıştığı uzmana rehberlik etmeli. Çalışılan sektörün önemli noktalarını ve web tasarım uzmanının bilemeyeceği sektörel konuları belirtmesi daha iyi bir site kurgulanması açısından önemli.
  2. Kullanıcılar için empati yapın. Website ziyaretçilerinizin kim olduğunu ve neden internet sitenizi ziyaret ettiklerini aklınızda bulundurun. Sunduklarınız hakkında yazarken onlara nasıl faydası olacağını belirtin.
  3. Anlatılmak istenen bilgileri kısa cümlelerle, anlaşılması kolay bir şekilde sunun. Önemli yerleri madde madde yazarak birçok bilgiyi kolayca ve dikat çekerek iletebilirsiniz. İnsanlar genelde metnin tamamını okumak yerine başlıklara odaklanır, bu sebeple dikkat çekici başlıklar ve listeler kullanmak faydalı olacaktır.
  4. Harekete geçirici mesajları (call action) kullanın. Ziyaretçilerinizin nereye gitmelerini ve ne yapmalarını istediğinizi açıkça belirtin. Direkt olmaktan korkmayın.  Ürününüzü satın alınmasını istiyorsanız, “Satın Al düğmesi” ekleyin, ya da aranmak için “Ara” düğmesi koyun.

İlgili diğer yazılar:

Websitelerinde Bulunması Gereken 4 Temel Özellik

Sosyal Medya İçerik Planı Hazırlamak için İşinizi Kolaylaştıracak 11 Tavsiye

Comments 0

Bir cevap yazın